Články

Články v médiách o sčítaní obyvateľov a otázke vierovyznania:

Sčítanie obyvateľov môže okresať rozpočet cirkví, ak počet veriacich klesne o 10 percent

Tohtoročné sčítanie obyvateľov ako prvé v histórii Slovenska môže mať vplyv na to, koľko peňazí od štátu dostanú cirkvi.

Čítať ďalej >

Sčítanie obyvateľov ovplyvní financovanie cirkví. Sekularisti sa kampaňou snažia znížiť počet ľudí hlásiacich sa k viere

Z prvého elektronického sčítania obyvateľov, ktoré bude prebiehať od 15. februára do 31. marca, má štát získať údaje, na základe ktorých bude  rozhodovať, kde sa budú stavať cesty či škôlky. Tiež ale, aká suma sa bude každoročne vyplácať cirkvám.

Čítať ďalej >

Ľudí bez vyznania je podľa prieskumu viac, ako ukázalo sčítanie

Na Slovensku žije viac ľudí bez vyznania, ako ukázalo sčítanie obyvateľov v roku 2011. Kým podľa výsledkov sčítania je bez vyznania 13,4 percenta Slovákov, výskum Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) s názvom Demokratickosť a občania na Slovensku hovorí až o 21,88 percenta.

Čítať ďalej >

Spúšťame kampaň #bezvyznania

K plánovanému Sčítaniu obyvateľov 2021 sme sa rozhodli zorganizovať kampaň #bezvyznania. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa vykoná na celom území Slovenskej republiky v období od 15. februára do 31. marca 2021 v elektronickej forme prostredníctvom internetovej stránky. Sčítanie sa uskutoční vo všetkých členských štátoch Európskej únie naraz, čím sa zvýši medzinárodná porovnateľnosť výsledkov. Do formulára nebudete uvádzať svoje meno, priezvisko, ani rodné číslo, čiže aj po vyplnení zostane anonymný. Výsledky sa budú zverejňovať priebežne.

Čítať ďalej >

Biskupom ide viac o príspevok od štátu, než o dobro pre veriacich

Rok 2020 bol pre Slovensko aj pre celý svet veľmi náročný. Globálna pandémia zasiahla mnohých Slovákov nepripravených. Mnohých zasiahli finančné problémy, iných, z dlhých dní sociálnej izolácie, psychické. Tých menej šťastných zdravotné problémy a niektorých z nás alebo našich známych aj smrť. Po takom ťažkom roku by sa očakávalo, že katolícka cirkev – organizácia, ktorá má v popise svojej práce útechu a pomoc ľuďom v núdzi – príde na konci roku v pastierskom liste s pozitívnym posolstvom pre svojich veriacich.

Čítať ďalej >

Nespravodlivé delenie financií medzi cirkvi

Financovanie cirkvi je pomerne zložito nastavené, a preto by sme radi objasnili, ako to je s peniazmi pre cirkvi podľa počtu veriacich, keďže to nie je veľa ľuďom úplne jasné. Pre cirkvi sa suma 47 647 623 Eur rozdelí podľa tabuľky v Prílohe č. 2 Zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností.

Čítať ďalej >

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies